Opis oferty
Fascynująca podróż do stolicy pierwszych królów Polski. Podziemia katedry gnieźnieńskiej, Drzwi Gnieźnieńskie, szczątki świętego misjonarza w tzw. Konfesji Św. Wojciecha – to miejsca, które pamiętają czasy pierwszych Piastów. Spacer Traktem Królewskim z sylwetkami koronowanych w Gnieźnie królów, wizyta w Muzeum Początków Państwa Polskiego z filmami przybliżającymi epokę, pozwoli nam poczuć historię naszego państwa i atmosferę tamtych czasów. Gniezno to także historia współczesna – Muzeum Zabytków Kultury Technicznej prezentujące polskie motory “Sokół” i “Junak”, stara Parowozownia, czy
zabytkowe koszary pamiętające Powstanie Wielkopolskie.
- Wzgórze Lecha:
– zwiedzanie Katedry Gnieźnieńskiej – najcenniejszy zabytek Gniezna, położony na historycznym Wzgórzu Lecha. Pierwszą budowlą było tu oratorium, którego pozostałości zachowały się w podziemiach katedry. To miejsce, gdzie w roku 970 Mieszko I wybudował pierwszy kościół. W roku 1000 spoczęło tu ciało męczennika św. Wojciecha (relikwie Św. Wojciecha). Wizyta w podziemiach archikatedry i na wieży widokowe (czynna do połowy października zależnie od pogody).
– Drzwi Gnieźnieńskie, których historia sięga ok. 1175 roku za czasów Mieszka III Starego, które są jednym z najcenniejszych zabytków zarówno w Gnieźnie, jak i całym naszym kraju. Ze względu na kunszt, z jakim zostały wykonane, nazywano je często Porta Regia, czyli Drzwi Królewskie.
– wizyta w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, które jest spadkobiercą dawnego skarbca katedralnego, gromadzącego przez wieki najcenniejsze przedmioty materialne (kielichy, puszki, monstrancje, pacyfikały, pierścienie biskupie oraz obrazy, niezliczone rzeźby i zabytkowe tkaniny)
- Trakt Królewski – Królowie i króliki na ulicach Gniezna
– to jedna z większych atrakcji Gniezna – szlak o walorach turystyczno-edukacyjnych, który w przystępny sposób przybliża wszystkim zainteresowanym sylwetki 5 polskich królów, których posągi stoją na szlaku (król Przemysł II, król Bolesław Śmiały zwany też Szczodrym, król Mieszko II, król Bolesław Chrobry i król Wacław II Czeski). Wspólny mianownik stanowi miejsce ich koronacji – Gniezno.
– „przewodnikiem” pomiędzy poszczególnymi elementami Traktu Królewskiego jest 15 rzeźb królików, nawiązujących do najważniejszych momentów i postaci z dziejów miasta.
- Muzeum Początków Państwa Polskiego
– zwiedzanie wystawy głównej „Początki państwa polskiego”: multimedialna ekspozycja składająca się z ponad 500 eksponatów. Zobaczyć można m.in. rekonstrukcję drewnianego wału grodu w Gnieźnie z lat 40. X w., detale architektoniczne z XI-wiecznej katedry gnieźnieńskiej, zabytki archeologiczne dotyczące wierzeń i życia codziennego w czasach pierwszych Piastów pochodzące z Gniezna i okolic, regalia królewskie, księgi, dokumenty, pieczęcie i bulle, elementy wyposażenia średniowiecznych wojów, insygnia władzy biskupiej.
– lekcje muzealne do wyboru: „Legendarne początki Polski”, „Jak żyli ludzie 1000 lat temu”, „Jak powstało Państwo Polskie”, „Jak dawniej wojowano”
Cena
- od 82 PLN/os przy grupie powyżej 45 uczestników
- od 89 PLN/os przy grupie powyżej 40 uczestników
- od 93 PLN/os przy grupie powyżej 30 uczestników
Uwagi
Powyższa oferta jest propozycją wycieczki. Na Państwa życzenie możemy dostosować program do indywidualnych potrzeb bądź przygotować całkowicie nową ofertę.
Galeria
Program
Przykładowy program wyjazdu:
- 08:00 – wyjazd z miejsca zbiórki
- 09:45 – przyjazd do Gniezna
- 10:00 – 12:30 – Wzgórze Lecha (zwiedzanie)
- 12.30 – 13.00 – spacer Traktem Królewskim
- 13.00 – 14:45 – Muzeum Początków Państwa Polskiego
- 15:00 – wyjazd
- 16:00 – powrót na miejsce zbiórki
Świadczenia
Cena zawiera
- transport komfortowym autokarem
- program pobytu
- opieka pilota
- miejsca gratis dla opiekunów (1 na 15 uczestników)
- rezerwacja wstępów
- bilety wstępu: Wzgórze Lecha, Muzeum Początków Państwa Polskiego
- wszystkie opłaty drogowe i parkingi
- ubezpieczenie NNW – 10.000 zł, KL – 500 zł
Cena nie zawiera
- atrakcji dodatkowo płatnych (pamiątek – koszt od kilku- do kilkunastu złotych)
- kosztów obiadu (możliwość zamówienia na życzenie)
Atrakcje w cenie wyjazdu
- wyszczególnione w opisie oferty;
Zakwaterowanie
Inne atrakcje w okolicach
- wystawa w Muzeum Zabytków Kultury Technicznej w Gnieźnie (stare samochody, motory, maszyny do pisania, telefony, samowary. Możliwość przeprowadzenia warsztatów technicznych (budowa latarki, jak złożyć gaźnik, itp.). Rewelacyjna rozrywka dla małych i dużych.
- stara Parowozownia, której początki datuje się na 1875 r.
- Zaurolandia (park dinozaurów);
- zabytkowe koszary z czasów Powstania Wielkopolskiego